6 chorób, które możesz odziedziczyć po swojej mamie
31.05.2017

6 chorób, które możesz odziedziczyć po swojej mamie

 

 

Niestety oprócz dziedziczenia cech charakteru i wyglądu po swoich rodzicach można odziedziczyć także podatność na niektóre choroby i schorzenia. Dobrze, jeśli przeprowadzisz rodzinny wywiad, dzięki któremu będziesz mogła w porę zapobiec wielu chorobom. Teraz może Ci się wydawać to śmieszne i niepotrzebne, ale uwierz, że powinnaś to zrobić. W genach zapisana jest cała historia Twojej rodziny, nawet ta najgorsza część, czyli różnego rodzaju schorzenia – niestety.

 

Oczywiście to, że Twoja mama czy babcia była na coś chora i nie daj Boże umarła z tego powodu nie oznacza, że Ciebie spotka taki sam los. Tego typu choroby to znak, że możesz być bardziej podatna, a nie, że od razu zachorujesz. Tym bardziej wiedząc o tym możesz zapobiec temu co złe.

 

 

1. Rak piersi

 

Zastanów się lub dowiedz czy w Twojej rodzinie zdarzały się przypadki nowotworów piersi. Może Twoja babcia lub mama przeszły przez taką chorobę? Jeśli padło na mamę to tym bardziej powinnaś się regularnie badać. Co to znaczy regularnie? Co miesiąc, sama możesz to zrobić.

Po 35 roku życia koniecznie zrób mammografię, powtarzaj to badanie co rok. Jeśli ktoś z Twojej rodziny zachorował na raka piersi przed 40 to spytaj lekarza czy nie powinnaś wykonać specjalistycznego badania krwi, które pozwala na wykrycie uszkodzonego genu.

 

Charakterystyczne objawy raka piersi:

- zmiana wielkości i napięcia skóry piersi,

- wyczuwalny guz lub zgrubienie w piersi,

- pojawienie się pod pachą powiększonych i twardych guzków (tzw. pachowe węzły chłonne)

- wciągnięcie skóry piersi i pojawienie się zmian na piersi (zaczerwienienia, usztywnienia)

 

 

 

2. Rak jajnika

 

Jeśli Twoja mama zachorowała na tego typu nowotwór to jest duża szansa, że Ty również możesz mieć taki problem. Nosicielstwo wadliwych genów aż dwudziestokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania u nosicielek. Rak jajnika jest trzecim na świecie pod względem częstości występowania nowotworem narządów rodnych kobiety. Nad nimi jest rak szyjki macicy i trzonu macicy.

Rak jajnika niestety daje o sobie znać tylko w zaawansowanych stadiach. Dlatego WAŻNE jest by badać się regularnie.

 

Niektórymi objawami mogą być:

- wodobrzusze (występuje u 30% chorych)

- nerwobóle w okolicy ud lub pachwiny

- nagłe parcie na mocz, zaparcia

- wzdęcia, nudności, wymioty, brak łaknienia

 

 

 

3. Osteoporoza

Skłonność do osteoporozy dziedziczy się głównie w linii żeńskiej, więc jeśli Twoja mama zachorowała na tę chorobę to ryzyko dla córki jest zwiększone aż trzykrotnie. Proces stopniowego odwapniania kości zaczyna się już po 30, ale w okresie przekwitania ulega znacznemu przyspieszeniu. O nadmiernym osłabieniu tkanki kostnej świadczy m.in. obniżenie wzrostu, złamania nadgarstka, szyjki kości udowej.

Nie czekaj na pierwsze objawy! Osteoporoza nie daje żadnych sygnałów na początku, pojawiają się dopiero wtedy, gdy wystąpi złamanie kości.

 

 

4. Żylaki

 

Żylaki występują u kobiet trzykrotnie częściej niż u mężczyzn. Jeśli Twoja mama lub babcia miały pajączki na nogach to szanse, że pojawią się u Ciebie wzrastają aż do 70%. Nieleczone żylaki mogą doprowadzić między innymi do zapalenia żył, krwawienia i przewlekłego zapalenia skóry. Z drugiej strony „pajączki” są także objawem przewlekłej niewydolności żylnej, ale nie są żylakami, stanowiąc głównie problem kosmetyczny.

 

 

5. Zawał serca

 

Czy ktoś w Twojej rodzinie choruje na serce lub miał w przeszłości zawał? Nadciśnienie tętnicze i wysoki poziom cholesterolu w dużym stopniu przyczyniają się do choroby wieńcowej i zawału. Często tego typu schorzenia są uwarunkowane genetycznie i to nie tylko wśród mężczyzn! Od kilkunastu lat zaobserwowano, że zawał serca coraz częściej występuje także u kobiet!

Kontroluj ciśnienie krwi i poziom cholesterolu (przynajmniej raz w roku). Spróbuj ograniczyć ilość tłuszczów zwierzęcych w diecie, jedz więcej ryb, owoców i warzyw. Chodź na spacery i prowadź aktywny tryb życia.

 

 

6. Cukrzyca

 

Niestety u młodych ludzi cukrzyca rozwija się dość gwałtownie. U dorosłych przeważnie choroba postępuje powoli i dopiero przy jej rozwoju mogą wystąpić takie objawy jak:

- utrata wagi,

- nawracające infekcje skórne,

- nadmierne pragnienie,

- osłabienie.

Jeśli zaobserwujesz tego typu objawy może okazać się, że doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych, oczu lub nerek. Tak, więc aby zapobiec tej chorobie lub chociaż jej złośliwym objawom kontroluj poziom krwi przynajmniej raz w roku. Dbaj o to by nie wystąpiła u Ciebie nadwaga, a jeśli już ją masz to koniecznie postaraj się by zrzucić parę kilo.

Ważne! U osób, które są obciążone dziedziczną cukrzycą to właśnie nadwaga najbardziej przyczynia się do rozwoju choroby.

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda