Jak wybrać dla siebie odpowiedni rower? Poznaj kilka wskazówek!
22.05.2017

Jak wybrać dla siebie odpowiedni rower? Poznaj kilka wskazówek!

 

 

Wiosna w pełni, słońce też ostatnio nas bardzo rozpieszcza – czas zamienić autobus czy tramwaj na rower! Wbrew pozorom bardzo ważne jest by wybrać ODPOWIEDNI rower dla siebie pod względem ceny, przeznaczenia i wielu, wielu innych rzeczy. Idziesz do sklepu rowerowego pytasz o rower i jego wady i zalety, po czym sprzedawca(fachowiec) zaskakuje Cię milionem właściwości rowerów, o których nawet nie miałeś pojęcia? Poniżej znajdziesz kilka cennych informacji i wskazówek jak wybrać rower odpowiedni dla Ciebie, który będzie Ci służył i towarzyszył w momentach, kiedy od niego tego oczekujesz.

 

UWAGA! Poniższe wskazówki nie dotyczą osób trenujących wyczynowo kolarstwo i inne sporty związane z rowerem. To raczej mini poradnik dla laików, którzy chcą kupić rower, ale nie wiedzą, który wybrać.

 

Jaki rower kupić? Ile pieniędzy przeznaczyć na jego zakup? Jaki jest odpowiedni rozmiar roweru dla mnie? Na te i wiele innych pytań postaramy się Wam odpowiedzieć! No to zaczynamy!

 

 

 

No dobrze, ale ile muszę mieć pieniędzy by kupić fajny rower?

 

 

Na starcie musisz ocenić swój własny budżet i zastanowić się po co Ci właściwie ten rower? Kiedy będziesz go używać? Te wbrew pozorom banalne pytania ułatwią Ci zadanie już na starcie.

Jeśli szukasz roweru na dojazd do pracy czy do szkoły lub chcesz po prostu pojeździć sobie po mieście to nie kupuj najdroższego jaki jest w sklepie. Po co? To strata pieniędzy. Nie przesadź w żadną ze stron! Zbyt tani rower może być źródłem problemów oraz ciągłych napraw i wymiany różnego rodzaju części. W efekcie okaze się, że rower kosztuje więcej niż w dniu zakupu. Zadbajmy o to by wszystkie części do naszego roweru były ogólnodostępne albo chociaż możliwe do zakupu online i wymiany.

 

Sprawa wygląda podobnie jak z samochodem, najczęściej kupujemy taki, z którym nie będzie wielkiego problemu, gdy się zepsuje. Każdy mechanik go naprawi i wszędzie kupisz części.

 

Najważniejszą kwestią przy zakupie roweru nie jest to ile kosztuje, a to czy jest odpowiedni dla naszego zdrowia. Jakie ma siodełko, kierownicę itd.

 

 

Ile przygotować pieniędzy?

 

Jeśli rower ma Ci służyć bardziej do rekreacyjnych form spędzania czasu to przygotuj sobie 700-2000zł. Rozpiętość jest duża, ale to ze względu na firmy, które mają swoje określone cenniki. Używany, dobry sprzęt możemy kupić już nawet za 400-500zł.

 

Jeśli planujesz jeździć intensywnie po różnych nawierzchniach to warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt – wtedy potrzebujesz minimum 2500zł wzwyż.

 

 

Jaki typ roweru kupić, czyli po co mi właściwie ten rower?

 

To dość kluczowe pytanie, które pozwoli nam wybrać TEN jeden jedyny rower spośród innych. Musisz wiedzieć po jakiej nawierzchni będziesz jeździć najczęściej. No właśnie i czy wybierzesz się w podróż rowerem nawet gdy pada deszcz? To wszystko składa się na to jaki rower powinieneś kupić (opony,koła,przerzutki itd.)

 

Oto lista kilku kategorii rowerów:

 

 

- Rower miejski

 

Jak sama nazwa wskazuje – tego typu rower jest najlepszy na płaskie, miejskie ulice. Posiada duże koła (26-28 cali), cienki opony (1,5-2cali) i szeroką kierownicę oraz nasza sylwetka ułożona jest w dość naturalny sposób. Ta ostatnia kwestia jest bardzo ważną sprawą szczególnie dla osób, które mają problem z kręgosłupem.

Wada rowerów miejskich to to, że są dość ciężkie (ważą nawet do 25kg) i z reguły nie posiadają amortyzacji, choć jeśli dobrze poszukamy to znajdziemy i tę. Jeśli jesteś kobietą to ten plus na pewno Cię do nich przekona – rowery miejskie są po prostu śliczne! Szczególnie te „holenderki”.

 

 

- Rower górski

 

To te, które większość z nas dostawała na komunię, kojarzycie? Na pewno! Tego typu rower idealnie sprawdzi się na wyprawę do lasu, parku czy poza miasto, gdzie nie zawsze na drodze jest asfalt.

Opony w rowerze górskim są szerokie (od 2 cali wzwyż), grube i mają dość charakterystyczny bieżnik, czyli głębokie „zagłębienia” w oponie.

Nie oszukujmy się – rower górski zaliczany jest do tych bardziej „specjalistycznych” i co może być zaskakujące – do tych lżejszych (waży od 11-15kg).

 

 

- Rower trekkingowy

 

Rower trekkingowy jest tak jakby po środku pomiędzy rowerem miejskim, a górskim. Z górskiego zgarnął sobie sportową kierownicę, kilka biegów do wyboru oraz amortyzację. Zaś z miejskiego mamy komfort siedzenia w wyprostowanej pozycji oraz opony. Podobnie jak rower górski tak i trekkingowy idealnie sprawdzi się na wycieczkach po prostych leśnych drogach, nawet tych bez asfaltu.

 

- rower trekkingowy jest lżejszy od miejskiego (waży 16-17kg)

- jest bardzo pakowny (posiada bagażnik)

 

 

- Rower szosowy

 

Jest to specjalistyczny, sportowy rower dostosowywany przede wszystkim do warunków drogi twardej. Przystosowany jest do szybkiej jazdy po płaskiej powierzchni. Posiada bardzo wąskie opony i kierownicę w kształcie baranich rogów i do tego jest bardzo, bardzo lekki. Osoby jeżdżące tego typu rowerem są pochylone do przodu, a dłonie mają niżej niż biodra.

 

 

- Rower crossowy

Śmiało można powiedzieć, że to rower trekkingowy, który bardzo często nie ma bagażnika i błotników, ale posiada za to amortyzację. Idealny rower „terenowy”.

 

 

 

- Cruiser

 

Ten rower należy do tych bardziej designerskich. Posiada charakterystyczną powyginaną ramę i szeroką kierownicę. To dobry wybór dla tych, którzy jeżdża głównie po mieście, a sam rower cenią bardziej za urodę niż funkcjonalność.

Zalety?

- bardziej stylowe niż funkcjonalne

- siedzimy wyprostowani jak na rowerze miejskim

- cruiser posiada szerokie opony, dzięki czemu możemy jeździć po nierównym terenie

 

 

 

 

  • udostępnij
1 komentarzy

marcjamea
0

:D

odpowiedz

marcjamea
0

:D

odpowiedz

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda