Jak wybrać odpowiednią siłownię? 8 cennych wskazówek!
08.05.2017

Jak wybrać odpowiednią siłownię? 8 cennych wskazówek!

 

Wakacje tuż tuż i pewnie niektórzy z Was planują w końcu zapisać się na siłownię. A może są tacy, którzy po prostu chcą się poruszać i nie wiedzą jak zacząć? Zatem jak wybrać odpowiednie dla siebie miejsce? Którą siłownię wybrać? Zobacz na co zwrócić uwagę zanim podpiszesz wiążącą Cię z klubem wielomiesięczną umowę.

 

 

#1 Lokalizacja

 

Ważne jest, aby Twoja nowa siłownia była blisko Twojego domu. Dlaczego? Myślę, że tej odpowiedzi jakoś specjalnie nie trzeba rozwijać. Dobrze jest móc wyskoczyć do klubu w każdej chwili, nie myśląc o tym, że będziemy stać w godzinnym korku.

 

Jeśli mieszkasz w takim miejscu, gdzie niestety dookoła nie ma zbyt dużo klubów fitness to wybierz ten, do którego będziesz miał dobry dojazd lub możesz iść na nogach. Ta ostatnia opcja jest idealna, jeśli chcesz zrzucić parę kilo. Cardio robisz już w drodze!

 

#2 Czystość i higiena

 

Banalne? No nie do końca. Osobiście miałam nieprzyjemność bywać na kilku siłowniach, które przepełnione były zapachem potu i nikt nie dbał o czystość sprzętów. Pisząc nikt, nie mam na myśli tylko osób tam pracujących, ale także klientów. Każdy sprząta po sobie. Jeśli, więc na wejściu zobaczysz w pomieszczeniu ręczniczki papierowe i płyn dezynfekujący to już dobry znak!

 

#3 Atmosfera

 

O ile niektórzy idą na siłownię po prostu poćwiczyć i nie zwracają uwagi na innych to dla mnie osobiście ważne jest kto ćwiczy obok. I nie mówię tu o wyglądzie, a o zachowaniu. Pamiętaj! Na siłowni czy w klubie fitness musisz czuć się komfortowo, na tyle byś miał ochotę wracać na kolejne treningi. Tutaj masz do wyboru dwie opcje: jeśli lubisz być anonimowy – wybierz duże kluby w centrum miasta, jeśli zaś lubisz kiedy wszyscy znają się nawzajem i ze sobą rozmawiają – tutaj najlepiej sprawdzi się osiedlowa, kameralna siłownia.

 

Przyjazna atmosfera sprzyja efektywnym ćwiczeniom, dlatego postaraj się wyczuć panujący na siłowni klimat. Musisz czuć się dobrze!

 

 

#4 Sprzęt i oferowane zajęcia

 

Zanim przeczytasz dalszy ciąg punktu zastanów się co wolisz – ćwiczenia indywidualne czy trening grupowy?

 

Urozmaicony trening to podstawa. Jednak zaraz po tym ile sprzętu znajduje się w Twojej siłowni, ważne jest też jaki jest to sprzęt. Czy podnosząc ciężary nie masz wrażenia, że coś się zaraz złamie czy pęknie. Czy robiąc klatę sztanga nie złamie się w pół (może dla kogoś jest to zabawne, ale niestety takie rzeczy się zdarzają). Zanim pójdziesz na siłownię ustal sobie co chcesz tam robić i co osiągnąć, a potem szukaj sprzętu, który Ci pomoże.


Natomiast, jeśli chodzi o oferowane zajęcia chociażby w klubie fitness, ważne jest, aby po pierwsze: były one oczywiście takie jak oczekujesz, po drugie – zwróć uwagę na to ile osób ćwiczy na salce. Dużo wcale nie oznacza dobrze, po co masz się kisić i denerwować, że robiąc duży zamach nogą dotykasz kogoś innego? Na chwilę obecną kluby oferują bardzo duży wachlarz przeróżnych zajęć – taniec, pilates, zdrowy kręgosłup, zumba czy trening funkcjonalny, która teraz jest absolutną podstawą.

 

#5 Trener personalny

 

Trener personalny nie zawsze oznacza osobę, której płacimy za to by nas motywowała i układała nam dietę i ćwiczenia. Profesjonalni trenerzy powinni być na co dzień na siłowni czy klubie, do której uczęszczasz. Po co? Chociażby po to, żebyś mógł zapytać o sprzęt, którego nie umiesz używać lub po to by ktoś czuwał czy, aby na pewno wykonujesz ćwiczenia poprawnie. Nie trzeba od razu wykupować drogiego pakietu treningów z trenerem, ale dobrze, jeśli jest ktoś kto czuwa!

 

 

#6 Godziny otwarcia

 

Zastanów się jaka pora dnia najbardziej Ci odpowiada, jeśli chodzi o ćwiczenia. Jedni lubią ćwiczyć rano przed pójściem do pracy czy na zajęcia, a inni wolą zmęczyć się w późnych godzinach wieczornych. A Ty? Weź pod uwagę także opcję z całodobową siłownią, których jest teraz coraz więcej!

 

#7 Opinie innych

 

Są ważne, ale chyba nie najważniejsze. Dlaczego? Bo każdy ma inny gust i każdej osobie co innego może nie pasować. Choć nie powiem, fajnie jest zapytać znajomych czy poczytać opinię w internecie na temat danej siłowni by nie stracić swojego cennego czasu i od razu skreślić tą, która nie będzie odpowiednia.

 

 

#8 Cena

 

Pewnie zastanawiacie się dlaczego cena jest na ostatnim miejscu? Już tłumaczę! Jeśli przebrnąłeś przez wszystkie te punkty i zgadzasz się chociaż z częścią z nich to wiesz, że karnet nie będzie należał do tych najtańszych.

W większości siłowni umożliwiono zrobienie pierwszego treningu za darmo, dzięki czemu możemy sprawdzić czy będziemy się dobrze na niej czuć.

Cena to też kwestia godzin, w których chcemy uczęszczać na siłownię czy do klubu. Często jest tak, że za karnet do godziny 14:00 zapłacimy mniej, a po 14:00 już więcej. Czasami są żniżki dla studentów, krótsze terminy umów czy inne udogodnienia, które sprostają wymaganiom naszego portfela. Myślę, że cena to kwestia bardzo indywidualna, każdy ma inne potrzeby i inną kwotę jest w stanie wydać na karnet.

 

Pamiętaj jednak, że na siłowni musisz czuć się na tyle dobrze by chcieć tam wrócić i żeby trening nie był dla Ciebie wyrocznią a przyjemnością :)

 

  • udostępnij
0 komentarzy

Wyróżnione wpisy

Lifestyle

ddob
youtube

MATKA VS CÓRKA - MASZ SZLABAN | Światopoblond
DDOB

Moda